Lista aktualności

Wesele góralskie – jak wybrać odpowiedni lokal?

14-02-2018

A gdyby tak uczynić z zimy największy atut i zorganizować prawdziwe, góralskie wesele? Hej! To pomysł, który od lat rozgrzewa wyobraźnię wszystkich miłośników gór i niepowtarzalnego klimatu góralskiej kultury. Jak wybrać lokal, który spełni nasze oczekiwania? Na co zwracać uwagę, aby wszyscy goście mogli się dobrze bawić, przy dźwiękach skocznej muzyki?

Wesele góralskie – czy to większy koszt niż tradycyjne przyjęcie?

Tak, zważywszy na to, że wszyscy goście będą musieli mieć zapewniony nocleg – trudno przecież, aby po solidnej, góralskiej zabawie, rozjeżdżali się skoro świt do domów. Jeżeli chcecie zapewnić gościom transport (na przykład wynająć bus lub autokar), to kolejna spora opłata, która podroży budżet góralskiego wesela. Samo przyjęcie weselne, zorganizowane w tradycyjnej, góralskiej restauracji będzie miało zbliżoną cenę do każdej innej imprezy. Oprócz noclegów i transportu, różnicę mogą jednak zrobić wybrane usługi dodatkowe, o których napiszemy nieco więcej.

pin

Ślub góralski – niepowtarzalny klimat od samego początku

Warto się zastanowić, czy chcecie wziąć ślub w górskim kościele, czy wolicie ślubować sobie w plenerze (w letniej aurze widok na góry w trakcie składania przysięgi będzie niezapomniany!). Wybierając plener znów musicie doliczyć dodatkowe koszty do budżetu, nie tylko za wizytę urzędnika, ale również za aranżację miejsca wybranego na ceremonię.

pin


Lokal na góralskie wesele – od czego zacząć?

Zapewne w lokalu weselnym będziecie chcieli, aby grała dla was góralska kapela. Tych samych muzyków można również zaprosić na ślub, aby usłyszeć tradycyjny, bardzo charakterystyczny dźwięk skrzypiec w trakcie ceremonii. Wzruszenie gwarantowane! Wynajem kapeli nie jest trudny – wiele z nich ogłasza się w sieci, oferując nie tylko oprawę mszy, ale również wstawki weselne.
Po ślubie przyjdzie moment na dojazd do wybranego lokalu. Skoro jesteście w górach, świetnym pomysłem będzie wynajęcie bryczki – przecież właśnie to kojarzy się z górskim weselem!

Wesele góralskie – jak wybrać lokal?

Tradycyjnych, góralskich restauracji nie brakuje. Wszystkie mają podobną atmosferę, unikalną na skalę całej Polski. Drewniane wnętrza, charakterystyczny styl mebli, kominek, a czasem nawet grill wewnątrz – to gwarancja niepowtarzalnej zabawy. Zapewne o wyborze będzie decydować przede wszystkim wielkość restauracji, a także menu.

pin

Decydując się na wesele góralskie zapewne będziecie chcieli, aby goście zakosztowali kwaśnicy, regionalnych wyrobów i oczywiście oscypka. Przeanalizujcie dokładnie menu, zastanawiając się, czy dobrać do tego coś spoza góralskiej kuchni, aby dać gościom większy wybór. Warto znaleźć lokal, który będzie w tym względzie elastyczny i który zajmuje się na co dzień organizacją wesel. Czego możecie się spodziewać w menu? Pieczonych mięs, baraniny, golonek, pieczonych ziemniaków, zasmażanej kapusty, wędzonych kiełbas i wędlin. Jeżeli takie menu jest dla was za ciężkie, nie martwcie się. Większość góralskich restauracji przygotowała się na taką ewentualność, serwując także sałatki, surówki, a nawet koktajle i lekkie desery. Ta opcja będzie szczególnie ważna, jeżeli na weselu będziecie gościć wegetarian lub wegan.
Trzeba pamiętać, że ciasta i tort należy zamówić osobno!

Dekoracja lokalu na wesele w górach

Dowiedzcie się, w jaki sposób lokal zostanie przygotowany na wasze przyjęcie weselne. Czy właściciele zapewniają dekoracje i jak one wyglądają? Czy macie jakieś specjalne życzenia? Lepiej nie zostawiać niczego przypadkowi.

Kapela góralska na wesele

Muzyka góralska (o której już wspominaliśmy) może pojawić się w tym ważnym dniu kilkakrotnie: w trakcie błogosławieństwa, na uroczystości ślubnej i w trakcie wesela. Jeżeli chcecie zaoszczędzić sobie trudów organizacyjnych, poszukajcie restauracji, która wynajmie dla was kapelę, doliczając koszty do przygotowania wesela. Warto wziąć pod uwagę, że grajkowie nie będą muzykować całą noc, ale najczęściej zaledwie do północy. Potrzebny będzie zatem DJ, który poprowadzi imprezę i będzie bawił gości aż do białego rana, bo jak wiadomo – góralskie wesela kończą się najczęściej o piątej rano.

Wiele kapel góralskich ma w swojej ofercie dosyć rozbudowaną ofertę weselną. Oprócz samego muzykowania, można liczyć na takie atrakcje, jak góralskie oczepiny, porwanie pana młodego, a także pokazy tańca.

Góry – idealne miejsce na wesele

Pozostając w klimacie gór, można pokusić się o motywy góralskie również w kwestii strojów. Panna młoda nie musi rezygnować z sukni ślubnej, ale może pozwolić sobie na tradycyjne ozdoby do włosów, buty, lub na przykład korale. Jeżeli szyje suknię ślubną na zamówienie – warto poprosić o wyhaftowanie lub naszycie góralskich motywów. Będą wyglądały elegancko i idealnie wpasują się klimat wesela. Świetnym materiałem do dekoracji będzie również garnitur pana młodego.
Jeśli chcecie zaszaleć, skorzystajcie z wypożyczalni strojów regionalnych – w tym szczególnym dniu możecie przemienić się na chwilę w prawdziwych górali!

pin

Ślub góralski – wspaniały plener dla zdjęć

Wykorzystajcie lokal na wesele jako tło do zdjęć. W przypadku tak wspaniałego wydarzenia nie warto przekładać sesji ślubnej na inny dzień – klimatyczna restauracja pozwoli na ciekawe, stylowe ujęcia, a góralska kapela w ludowych strojach na pewno chętnie zapozuje z wami do ślubnych zdjęć.

Wesele góralskie – warte przygotowań, niezapomniane i… na pewno huczne!

pin

Lista aktualności