Lista aktualności

Staropolskie tradycje weselne

10-01-2024

Zakochani pragną, aby ich wesele było wspaniałe, zapadło na długo w pamięć gości. Chcą, aby wszyscy świetnie się bawili i razem celebrowali to wyjątkowe wydarzenie. Niektórzy decydują się na huczne wesele, coś nieszablonowanego. Nie brakuje również miłośników tradycji, mających na uwadze staropolskie zwyczaje. W każdym regionie Polski mogą być one inne, dlatego warto je poznać.

 

Poznaj staropolskie tradycje ślubne

Staropolskie tradycje ślubne dotyczą między innymi pożegnania z warkoczem. Zwyczaj ten polega na rozplecinach, które odbywała panna młoda z druhnami. Towarzyszyły temu śpiewy, tańce i najczęściej też alkohol. Druhny śpiewały pieść, aby przywitać rodziców panny młodej, a potem przystępowały do rozplatania warkocza. Jest też inna wersja tej tradycji, zgodnie z którą to druhny plątały włosy pannie młodej, wiązały je czarną wstążką i wkładały w warkocz mnóstwo niewielkich szpilek w celu utrudnienia panu młodego rozplecenia go. Do pomocy miał on brata panny młodej i drużbów, przywoływanych śpiewem druhen.  

Przykładem zwyczaju, który przetrwał do dnia dzisiejszego, są oczepiny. Organizuje się je o północy, co polega na zebraniu przez pannę młodą wszystkich panien w kole. Następnie wchodzi ona do jego środka i rzuca welonem, gdy ustanie muzyka. Panna, której uda się go złapać, zostaje nowa panną młodą i tworzy parę z kawalerem, który złapał muszkę lub krawat pana młodego. Rzuca się także bukiet panny młodej. Oczepiny to również cała masa zabaw i konkurencji, które prowadzi weselny wodzirej.

Czy znasz tradycje weselne?

Znanym zwyczajem ślubnym jest rzucanie monet pod nogi młodego małżeństwa po wyjściu z kościoła, najczęściej o nominale grosza. Ma to na celu zapewnienie zakochanym powodzenia finansowego. Z kolei przed salą weselną są oni witani przez rodziców obu stron chlebem i solą. Zgodnie z tradycją para młoda powinna pocałować pieczywo. Częstym zwyczajem jest także wypicie przez młodych kieliszka wódki lub szampana, a następnie rzucenie go za siebie i stłuczenie.

Dawniej tradycją weselną były wykupiny, pochodzi ona ze Śląska. Pan młody musiał odwiedzić dom swojej ukochanej i uczestniczyć w negocjacjach z jej rodziną, przede wszystkim z rodzicami, braćmi lub druhnami panny młodej. Wymagało to wzięcia ze sobą prezentów, aby wkupić się w łaski rodziny. Pan młody zabierał ze sobą pieniądze, słodycze, różne kosztowności lub alkohol. Rodzina musiała zaakceptować podarki i zapewnienia przyszłego zięcia, że zadba o swoją przyszłą żonę.

Gdzie zorganizować udane przyjęcie weselne?

Wybór odpowiedniego miejsca weselnego jest niezwykle ważne, a o rezerwacji Sali należy pomyśleć z dużym wyprzedzeniem ze względu na ograniczoną dostępność. Jeżeli ktoś chce mieć wymarzone przyjęcie, zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami, to warto skorzystać z usług profesjonalistów mających doświadczenie w organizacji eleganckich uroczystości. Zajmą się stworzeniem niezwykłej atmosfery, aby wesele było niezapomnianym przeżyciem dla pary młodej i gości.

Bardzo klimatycznie jest na Podkarpaciu, na terenie majestatycznego zamku, przy plaży nad wodami zalewu Chotowa (https://grandchotowa.pl/wesela/). Można liczyć na przepiękne tło podczas robienia sesji ślubnej. W Wehikule Czasu wnętrza wyglądają zjawiskowo, jest elegancko i luksusowo. Nie brakuje też nutki nowoczesności, czyli projektorów, scenicznego nagłośnienia i oświetlenia RGB LED. Bardzo ważny jest także dobór odpowiedniego menu, bo smaczne jedzenie stanowi niezbędny element podczas przyjęcia weselnego. W restauracji szlacheckiej czeka na gości stylowy wystrój, profesjonalna obsługa i pyszne jedzenie.

Lista aktualności