Lista aktualności

Sala na wesele — na co zwrócić uwagę wybierając dom weselny?

26-06-2019

Niejednokrotnie znalezienie właściwego lokalu na wesele bywa czasochłonne i wiąże się z pewnymi trudnościami. Jednocześnie jest to zwykle pierwsza decyzja, jaką Młodzi podejmują przy planowaniu tego szczególnego dnia. Całkiem zresztą słusznie, gdyż to właśnie ta kwestia jest zazwyczaj największym wydatkiem i wpływa na przebieg przyjęcia weselnego. Jak zatem wybrać miejsce na nasze wymarzone wesele? Przedstawiamy garść wskazówek, które z pewnością w tym pomogą.

Od czego zacząć poszukiwania sali weselnej?

Na ostateczny wybór sali ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim musi ona jednak odpowiadać Waszym potrzebom. Trzeba jednak pamiętać, że prawdopodobieństwo znalezienia spełniającej wszystkie wymogi jest stosunkowo niskie. Mimo to trzeba szukać najbliższej ideałowi opcji. Poniżej przedstawimy podstawowe elementy, które trzeba wziąć pod uwagę przy typowaniu wymarzonej sali weselnej.

Wielkość przyjęcia

Przede wszystkim, ustalenie obszaru poszukiwań wymaga wstępnego określenia liczby gości. Dom weselny nie powinien być duży, jeśli planujemy zaprosić 50 osób. I odwrotnie — goście nie mogą siedzieć w ścisku. Oczywiście na tym etapie będzie to raczej szacunkowa liczba. Nie zmienia to jednak faktu, że jej ustalenie pomoże w poszukiwaniach.

Trzeba przy tym pamiętać, aby nie przesadzać z rozmiarami sali. Zdecydowanie lepiej, gdy jest ona minimalnie mniejsza, niż zbyt duża. Powód ku temu jest bardzo prosty — nie ma sensu płacić za pustą przestrzeń. Poza tym w mniejszej sali prawdopodobnie parkiet będzie niemal zawsze pełny i będzie ona się lepiej prezentować na pamiątkowych zdjęciach czy filmach.

Styl wesela

Mając już wstępne pojęcie o wielkości przyjęcia, dobrze jest zastanowić się nad jego stylem. Musicie ustalić, czy ma to być np. elegancki bankiet w sali hotelowej, czy jednak tradycyjna, huczna zabawa do bladego świtu. Ma to bowiem istotne znaczenie dla logistyki całego przedsięwzięcia. A skoro już o logistyce mowa…

Lokalizacja

Oprócz samej sali, powinno się także zwrócić uwagę na jej otoczenie. Malownicza okolica z pewnością zapadnie w pamięć wszystkim uczestnikom. Bardzo ważna przy wyborze sali jest też kwestia dojazdu do danego domu weselnego. Goście powinni być w stanie bez problemu trafić na miejsce. Istotna będzie też kwestia parkingu — powinniście się upewnić, czy dany lokal dysponuje wystarczającą liczbą miejsc. Jeśli planujecie zaproszenie większej liczby osób przyjezdnych, trzeba też pamiętać o zapewnieniu miejsc noclegowych. Baza noclegowa powinna być zlokalizowana możliwie najbliżej miejsca przyjęcia, a już w ogóle idealną opcją są domy weselne oferujące także pokoje dla gości.

Koszty wynajęcia

Przeglądając oferty domów weselnych, dobrze jest od razu zapoznać się z cennikiem. Szczególnie gdy planujecie wesele z poprawinami. Warto je dokładnie sprawdzać, gdyż kusząca cena może być tylko iluzoryczna. Wszystko zależy od tego, jakie pozycje wchodzą w cenę. Trzeba się upewnić, czy w cenę podstawową wliczony jest m.in. zakup owoców i ciast, obsługa kelnerska, nielimitowane napoje (soki, woda) czy dekoracja sali. Czasem są to bowiem koszty dodatkowe, które znacznie podbijają, zdawałoby się rozsądną cenę. Do bardzo istotnych kwestii z punktu widzenia finansów zalicza się także: tzw. korkowe (czyli opłata za wniesienie własnego alkoholu), wysokość zaliczki oraz płatność za parking. Powinno się też zawczasu sprawdzić, jak lokal zapatruje się na zmniejszenie liczby gości w późniejszym terminie.

Co brać pod uwagę przy sprawdzaniu domu weselnego?

Gdy spośród dostępnych ofert wyłowiliście już te kilka, które najbardziej Wam odpowiadają, przychodzi pora na zorganizowanie spotkań i odwiedzenie lokali osobiście. Oto kilka kwestii, którym powinniście się wtedy bliżej przyjrzeć.

Wystrój i wygląd sali

Choć to oczywiście mocno indywidualna kwestia i każdemu podoba się coś innego, warto mieć na uwadze kilka ogólnych wskazówek. Przede wszystkim wnętrze powinno pasować do wybranego przez Was stylu lub motywu przewodniego. Zwłaszcza gdy zdecydowaliście się na coś bardziej nietypowego. Dobrze jest też spytać, czy możliwa jest zmiana aranżacji stołów.

Zwróćcie też uwagę na ogólny stan sali. Oczywiście musi być zadbana i czysta. Dobrze jest też, gdy ma ona dodatkowe atuty jak np. lustra na ścianach, tworzące ciekawe efekty świetlne podczas zabawy. Poza tym powinna być też ozdobiona np. zdjęciami czy drapowanymi tkaninami. Warto też zwrócić uwagę na samą architekturę. Szczególnie zaś na filary podporowe. W dużych salach są oczywiście niezbędne, jednak w mniejszych będą tylko przeszkadzać gościom w zabawie.

Menu

Wraz z muzyką decydujący element wpływający na ocenę przyjęcia przez gości. W dobrych domach weselnych można liczyć na bogaty jadłospis z wieloma pozycjami do wyboru. Powinniście zwrócić uwagę, czy serwowane są też dania jarskie i wegetariańskie. Jest to szczególnie ważne, gdy w gronie zaproszonych gości znajdą się osoby niejedzące mięsa. Nie może być bowiem mowy, żeby czuły się wykluczone albo były zmuszone jeść tylko dodatki do dań ciepłych lub wyłącznie ciasta. Podobnie ma się też kwestia osób uczulonych na niektóre składniki.

Coraz częściej lokale umożliwiają też degustację wybranych przez Was dań. Jest to zacna praktyka, pozwalająca Młodej Parze uniknąć niespodzianek.

Parkiet

Mało która przyszła Para Młoda zwraca uwagę na ten aspekt sali. Jest to błąd, który może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Zbyt śliskie podłogi są bowiem prostą drogą do kontuzji. W połączeniu ze szpilkami i spożytym alkoholem mogą być przyczyną złamań kończyn. Dlatego też warto je zawczasu przetestować.

Klimatyzacja

Choć w nowoczesnych domach weselnych jest to właściwie pewnik, starsze budynki niekoniecznie są wyposażone w to udogodnienie. Brak klimatyzacji na pewno nie wpłynie pozytywnie na atmosferę zabawy. Zwłaszcza gdy wesele ma się odbyć w miesiącach letnich. Wysoka temperatura przyspiesza też psucie się jedzenia.

Obsługa

Jak powszechnie wiadomo, personel lokalu również wpływa na jakość i atmosferę przyjęcia weselnego. Standardowo kelnerki i kelnerzy powinni być uśmiechnięci, schludni, cierpliwi i grzeczni. Wszystko musi ze sobą współgrać tak, żeby punkty programu i atrakcje weselne ze sobą nie kolidowały, np. godziny podawania posiłków powinny przypadać na przerwy w grze orkiestry czy DJ-a.

O czym jeszcze pamiętać?

To zależy, czego oczekujecie. Warto przygotować sobie wcześniej listę pytań, które zadacie na spotkaniu w danym lokalu. Przykładowo może na nią trafić kwestia agregatu prądotwórczego. Jeśli sala weselna posiada własny, niestraszne jej będą nawet przerwy w dostawie energii elektrycznej. Ważne pytanie dotyczy także czasu trwania przyjęcia i ewentualnej dopłaty za jego przedłużenie. Można także zapytać o możliwość zorganizowania tzw. wiejskiego stołu lub nawet podania dań z grilla, jeśli zależy Wam na tego typu atrakcjach. Dobrze jest też dowiedzieć się, czy dany lokal dopuszcza możliwość wynajęcia własnego minibaru z obsługą. Ostatnio jest to bowiem zyskująca popularność opcja.

Co poza tym? Gdy już wybierzecie lokal, przygotujcie stosowną umowę. Ważne jest, by jej kwestię omówić przed wpłaceniem jakiejkolwiek zaliczki. Czasem zdarza się bowiem, że właściciele sali nie chcą podpisywać żadnych dokumentów, zasłaniając się długoletnim stażem bez umów i wieloma zadowolonymi klientami. W takim wypadku spora część Młodych rezygnuje z usług takiego lokalu i mogą pojawić się trudności z odzyskaniem wpłaconej zaliczki.

Oczywiście nie można też zapomnieć zarezerwować wymarzonego miejsca z dużym wyprzedzeniem. Rok to absolutne minimum, a w przypadku popularnego lokalu i terminów trzeba będzie się tym zająć nawet dwa lata do przodu. Trzeba więc wybrać salę weselną jeszcze wcześniej.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że znalezienie właściwej sali weselnej jest dość trudnym zadaniem. Możne je sobie jednak ułatwić, szczegółowo się do tego przygotowując. Trzeba się tym zająć w pierwszej kolejności, gdyż zarezerwowanie sali musi się odbyć z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie można czekać na ostatnią chwilę. Rozważając wybór, powinno się kierować własnymi preferencjami i ostatecznie wybrać budzący zaufanie dom weselny.

Artykuł sponsorowany

Lista aktualności