Lista aktualności

Ile kosztuje wesele? Średnie koszty organizacji wesela w roku 2018

23-07-2018

Sezon ślubny w pełni. Każda para młoda chciałaby, by ten dzień był wyjątkowy. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, dlatego warto zadbać nawet o najmniejsze detale. Ile kosztuje wesele w Polsce? Jakie koszty powinniśmy wziąć pod uwagę? Na czym możemy oszczędzić?

 

Organizacja wesela pochłania ogromne koszty. Nic dziwnego, że Polacy wydają średnio od 20 do 40 tysięcy złotych na ten cel. Koszt uroczystości zależy nie tylko od ilości zaproszonych gości czy preferencji narzeczonych, ale także od lokalizacji oraz terminu wesela. W dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków koszty wesela będą dużo wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Mniej będą też kosztowały wesela poza sezonem, czyli na wiosnę lub jesień. Co powinniśmy uwzględnić w kosztach wesela?


Lokal na wesele

Jest to chyba jeden z najważniejszych i jednocześnie największych wydatków weselnych. Cena wynajęcia sali weselnej zależy przede wszystkim od rodzaju lokalu i ilości gości. Wybór mamy ogromny – od remiz, przez eleganckie restauracje po typowe sale weselne i pałace. Ceny za „talerzyk” zaczynają się mniej więcej od 170-180 zł, a dochodzą nawet do 250-300 zł. Oczywiście koszty te zmaleją, jeśli postanowimy wynająć salę bez cateringu i opłacimy własne kucharki.

Nie zapominajmy również o alkoholu na wesele, który nie jest wliczony w cenę wynajmu sali. Zwykle szacuje się, że na jedną osobę idzie ok. 0,5 litra. Pamiętajmy jednak, że wódkę wręcza się też gościom na pożegnanie i jako nagrody w konkursach. Za pół litra zapłacimy od 20 do 35 zł w hurtowni. Musimy więc wydać jakieś 1000-3000 zł na sam alkohol.

Wystrój sali i kościoła

W koszty musimy wliczyć również dekoracje, do których zalicza się nie tylko przystrojenie sali i samochodu, ale także bukiet ślubny, butonierka czy winietki oraz zawieszki na alkohol. Sama usługa profesjonalnej florystki to minimum 1000 zł. Do tego musimy doliczyć papierową papeterię ślubną, gdzie zwykle ceny za jedną sztukę zaczynają się od 1 zł. Doliczmy do tego jeszcze upominki dla gości, które są ostatnio bardzo popularne. Oczywiście jeśli chcemy ograniczyć koszty, upominki czy nawet zawieszki i winietki możemy zrobić sami. Wystarczy odrobina kreatywności.

 

Ślub w kościele czy urzędzie?

Choć coraz częściej pary decydują się na ślub cywilny, wciąż jest wielu zwolenników tradycyjnego ślubu w kościele. Teoretycznie w tym przypadku ofiara jest dowolna, jednak praktyka przekonuje, że nie powinno dawać się mniej niż 400 czy 500 zł. Ślub w USC będzie nas kosztować 183 zł, a jeśli życzymy sobie złożenia przysięgi w plenerze, opłata ta wzrasta do 1000 zł.


Muzyka na ślub

Muzyka na żywo brzmi najlepiej, dlatego wciąż wiele par decyduje się na wynajęcie zespołu muzycznego czy kapeli. Jednak taka przyjemność może nas kosztować od 2000 do 7000 zł. Jeśli chcemy ograniczyć koszty, warto postawić na DJ-a, za którego zapłacimy od 1000 do 5000 zł. Wówczas mamy też większe możliwości, jeśli chodzi o repertuar piosenek.

W przypadku, gdy zależy nam i na fotografie, i na kamerzyście, najlepiej poszukać firm, które oferują łączone usługi. Wówczas koszt będzie nieco mniejszy. Ile kosztuje fotograf na wesele? Koszty zaczynają się od 1000 do 7000 zł. Wszystko zależy od tego, jak długo profesjonaliści mają przebywać na naszym weselu oraz ile zdjęć czy jaką długość filmu zamówimy.


Wygląd Pary Młodej

Chyba jednym z ważniejszych elementów dla panny młodej jest suknia ślubna. Musi być ta jedyna i niepowtarzalna, dlatego często wydajemy na nią fortunę. W salonie za suknię z poprawkami krawieckimi zapłacimy ok. 2000 zł. Ceny sukien dochodzą jednak nawet do 10000-15000 zł. Jeśli jednak nie chcemy przeznaczać tak dużych sum, możemy kupić suknię używaną nawet za 500 czy 1000 zł. Do sukni musimy doliczyć też dodatki – biżuterię, buty i bieliznę. Nie możemy również zapomnieć o makijażu i fryzurze. Za dodatki i usługi kosmetyczno-fryzjerskie zapłacimy od 500 do nawet 1000 zł.

Pan młody ma nieco łatwiej. Tutaj koszt będzie dotyczyć jedynie garnituru, koszuli, muchy oraz butów. Opcjonalnie możemy też kupić spinki do mankietów oraz zegarek. Za nienaganną prezencję pana młodego zapłacimy od 1500 do 3000 zł. Oczywiście zakładając, że garnitur nie będzie od Armaniego.

Nie możemy zapomnieć o obrączkach. To koszt minimum 500 zł u lokalnego jubilera, choć pary potrafią wydać nawet kilka tysięcy.

Na pytanie: „ile kosztuje wesele?” nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak duża ma być uroczystość oraz jakie są nasze oczekiwania. Do wymienionych kosztów trzeba często doliczyć wynajem autokaru dla gości czy samochodu do ślubu. Musimy się więc liczyć z faktem, że wesele to wydatek minimum 20 tys. złotych. Nie warto liczyć na to, że pieniądze z kopert nam się zwrócą. Lepiej już wcześniej odłożyć planowaną sumę.

Lista aktualności