Lista aktualności

Ile alkoholu na wesele? Jak wybrać trunki i oszacować ich ilość

24-01-2019

Część przygotowań weselnych już za Tobą? Pozostały Ci tylko kwestie menu, czy trunków na tej wyjątkowy dzień? Zastanawiasz się, jak obliczyć, ile alkoholu należy postawić na stołach, by każdy z gości dobrze się bawił? Skorzystaj z tego poradnika i pamiętaj, by wybrać takie rozwiązania, które są najbliższe Twojemu sercu. Ślub i przyjęcie weselne powinny być takie, jak to sobie wymarzysz


Ile alkoholu na wesele?

To, ile alkoholu będzie potrzebne na wesele jest uzależnione od kilku czynników. Po pierwsze jest to ilość gości. Zupełnie inne zapotrzebowanie pojawi się przy małym weselu do 30 osób, a tradycyjnej imprezie na kilkaset osób. Druga istotna kwestia to rodzaje alkoholu, jakie wybierzesz. Wciąż popularne są śluby, na których króluje wódka, jednak na wielu imprezach prócz wódki goście mogą napić się wina, czy wybrać drink bar na wesele. Na tym etapie zastanów się, jakie trunki chcesz zaproponować swoim gościom. Postaraj się zadbać o alternatywę dla tych, którzy zamiast kieliszka wódki, zdecydowanie wolą napić się lampki wina, czy skosztować kolorowego drinka zrobionego przez zdolnego barmana.
Jeśli zastanawiasz się, ile wódki na wesele potrzeba, to mamy dla Ciebie odpowiedź specjalistów ślubnych. Ci zakładają butelkę 0,5 litra na głowę, nawet jeśli na weselu pojawią się inne trunki, takie jak wino. Oczywiście, gdy planujesz jeszcze poprawiny, to musisz tę ilość podwoić.

Ranking wódek weselnych

Wesele bez wódki? Owszem, bywają i takie, ale zazwyczaj ten trunek króluje na ślubnym stole. Decyzje o konkretnej wódce warto podjąć po degustacji. Przedstawiamy 10 najpopularniejszych weselnych wódek - żołądkowa Gorzka de Luxe, Stock Prestige, Żubrówka Biała. Krupnik, Finlandia, Pan Tadeusz, Żubrówka Czarna, Wyborowa, Soplica i Stumbras. Przy wyborze wódki weselnej bardzo ważna jest jakość! Ta powinna gościom smakować, a także nie wywoływać dolegliwości zdrowotnych.

Wino na wesele

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest także wino na weselu. Doskonale pasuje ono do jedzenia, a przy okazji jest lżejsze niż wódka, którą nie każdy lubi. Przy obliczeniach ile wina powinno kupić się na głowę, specjaliści zalecają przelicznik 7 osób na jedną butelkę, z racji tego, że wino tak, czy siak jest wybierane znacznie rzadziej, niż wódka właśnie.

Napoje na wesele

Wraz z myśleniem o ilości alkoholi warto oszacować także to, ile potrzebujesz napojów na wesele. Tutaj dobrze zadbać o różnorodność, a jednocześnie nie zapomnieć o rozwiązaniach, które szczególnie pasują do wódki i innych trunków. Na stole nie powinno zabraknąć soku pomarańczowego, czy coli. Polecane są jeszcze takie napoje, jak inne soki, woda niegazowana, czy woda gazowana. Często stosowanym przelicznikiem jest 60% w przypadku Coli, czy 70% w przypadku soku pomarańczowego. Inne propozycje szacuje się na 20-40% w stosunku do ilości gości.

Czym kierować się przy wyborze trunków na wesele?

Wybierając trunki na wesele warto przede wszystkim skupić się na ich jakości. Goście w czasie zabawy mogą wypić wiele, dlatego istotne jest zadbanie o alkohol, po którym będą się dobrze czuć. Co więcej – wódka, wino, czy inne alkohole powinny też dobrze smakować. Tutaj oszczędności bardzo szybko odbiją się na kubkach smakowych, jak i żołądkach osób, które zostały zaproszone na wesele. Przy wyborze alkoholu można zdać się także na zdanie gości – dowiedz się, jakie trunki są przez nich lubiane i zadbaj o to, by pojawiły się na Twoim przyjęciu.

Lista aktualności