Lista aktualności

Zmiana nazwiska po ślubie – formalności i wymiana dokumentów

09-06-2022

Kiedy myślimy o ślubie, zwykle skupiamy się głównie na oprawie ceremonii i chcemy, żeby wszystko zostało załatwione zgodnie z naszym życzeniem. Ślub jest bardzo podniosłym wydarzeniem, które niesie za sobą szereg zmian w dotychczasowym życiu. Ze względów formalnych najbardziej kluczowa jest zmiana nazwiska, dlatego warto ustalić plan działania jeszcze przed samą ceremonią. Na zmianę dokumentów mamy stosunkowo niewiele czasu, dlatego warto wszystkie formalności załatwić od razu, żeby nie narazić się na niepotrzebne komplikacje w przyszłości.

Zmiana nazwiska po ślubie – co musimy załatwić?

Dla osób, które rzadko załatwiają sprawy urzędowe zmiana nazwiska po ślubie może wydawać się bardzo skomplikowanym procesem. Sprawa nie jest tak trudna jak się wydaje, ale warto przed rozpoczęciem procesu zapoznać się z obowiązującymi procedurami. Dokumentem na podstawie którego przeprowadza się zmianę danych po ślubie jest skrócony odpis aktu małżeństwa. Jeśli ślub został zawarty w Urzędzie Stanu Cywilnego, akt zawarcia małżeństwa zostaje sporządzony przez Kierownika USC już podczas ceremonii. Dokument zwykle wydawany jest kolejnego dnia roboczego, chociaż zdarzają się przypadki, że nowożeńcy odbierają dokument w dniu ślubu. Jeśli ślub odbywał się w Kościele (ślub konkordatowy) to sytuacja wygląda nieco inaczej. W przypadku tego rodzaju ceremonii, duchowny przekazuje do właściwego Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenie małżonków o woli zawarcia małżeństwa i na tej podstawie zostaje sporządzony wyżej wymieniony akt małżentwa, który zostaje dostarczony listownie pod wskazany adres - wyjaśnia Karolina Cieślak - przedstawicielka portalu z inspiracjami dla kobiet.

Posiadając odpis aktu małżeństwa można przystąpić do rozpoczęcia procedury zmiany danych. W tym momencie pojawiają się 2 możliwości, ponieważ poza osobistą wizytą w urzędzie, od jakiegoś czasu wniosek o wydanie nowego dokumentu tożsamości można złożyć także online. Druga opcja, jest przeznaczona dla osób, które posiadają profil zaufany. Wniosek o wydanie nowego dowodu można znależć na stronach rządowych i wydrukowac go samodzielnie przed pojawieniem się w urzędzie, lub uzupełnić go na miejscu. Do wniosku powinna być dołączona aktualna fotografia o wymiarach 35mmx45mm. Wymiana dokumentu trwa maksymalnie do 30 dni, jednak często się zdarza, że nowy dowód osobisty jest wydawany już po upływie 10-14 dni.

Zmiana nazwiska po ślubie – jakie dokumenty należy wymienić?

Zmiana nazwiska po ślubie, wiąże się nie tylko z wymianą dotychczasowego dowodu osobistego, ale także wszystkich innych dokmentów tożsamomości. Jeśli osoba posiada prawo jazdy, jest obowiązek zmiany tego dokumentu na nowy w związku ze zmianą danych. Aktualizacja powinna nastąpić także w sytuacji, jeśli w dowodzie rejestracyjnym pojzadu widnieją dane sprzed ślubu. Warto nadmienić, że w przypadku zmiany prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego, maksymalny czas, w którym zmiana powinna zostac zgłoszona to 30 dni od momentu zmiany danych.

Jakie urzędy należy powiadomić o zmianie nazwiska po ślubie?

Poza Urzędem Gminy, oraz Urzędem Komunikacji, równie ważnym miejscem jest Urząd Skarbowy także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy prowadządzy działalnośc gospodarczą są zobowiazani do zaktualizowania wpisu w CEIDG. Poza zmianą dokumentów, należy pamiętać także o zgłoszeniu aktualizacji danych do wszystkich podmiotów z którymi wiąże Nas jakaś umowa. Mając na uwadze powyższe informacja ta powinna trafić do banków i dostawców usług (dostawcy prądu, operatorzy sieci komórkowych/internetu). Dodatkowo o zmianie powinien zostać poinformowany także pracodawca czy też dziekanat - w zależności od sytuacji w jakiej się znajdujemy. Jeśli posiadamy ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie majątkowe, informacja o zmianie nazwiska w związku ze ślubem powinna być przekazana także do ubezpieczyciela, aby nie było problemów w przypadku zgłoszenia wypłaty świadczenia z polisy. Więcej informacji na:  https://wyszukana.com.pl/kategoria/lifestyle/

Czy po zmianie nazwiska trzeba wymieniać paszport?

Jeśli nie podrózujemy za dużo, w ferworze zmian i wielu formalnosci które trzeba załatwić, możemy zapomniec o tym, że posiadamy paszport. Paszport jest dokumentem wydawanym zwykle na okres 10 lat i podobnie jak dowód osobisty musi zawierać aktualne dane. Jeśli nazwisko właściciela dokumentu zmieniło się wraz z wejściem w związek małżeński, pojawia się koniecznosć zmiany dokumentu na nowy. Warto pamiętać, że aby złożyć wniosek o paszport konieczna jest osobista wizyta w urzędzie, ponieważ przy składaniu formularza o wydanie dokumentu pobierane są odciski palców.

Lista aktualności