Lista aktualności

Elocom - Jak działa i kiedy się go stosuje?

14-03-2022

Przy zmianach skórnych objętych stanem zapalnym, którym towarzyszy uczucie świądu, stosuje się leki zawierające kortykosteroidy. Leczenie może polegać na przyjmowaniu preparatów zarówno doustnych, jak i do stosowania miejscowego. Do łagodzenia stanów zapalnych i świądu świetnie nadaje się lek Elocom. Jest on pomocny między innymi przy łuszczycy i atopowym zapaleniu skóry. Elocom ma postać maści, która służy do krótkotrwałego leczenia. Przy długotrwałym stosowaniu zwiększa się ryzyko wystąpienia szeregu działań niepożądanych. Mogą wystąpić nawet ostre objawy przedawkowania kortykosteroidów.

Jak działa Elocom? Po co się go stosuje?

Elocom jest lekiem o silnym działaniu przeciwzapalnym, należy do grupy kortykosteroidów. Nie tylko niweluje stan zapalny, ale też obkurcza naczynia krwionośne, niweluje świąd i podrażnienia skóry. Służy również do redukowania obrzęków. Elocom działa przeciwalergicznie i immunosupresyjnie. Wszystkie te właściwości wynikają z zawartości mometazonu, czyli substancji czynnej będącej syntetycznym kortykosteroidem. Największe działanie leku obserwuje się przy stosowaniu na większym obszarze ciała, szczególnie jeśli skóra jest uszkodzona, delikatna i objęta stanem zapalnym. Wchłanialność preparatu zwiększa się również przy zastosowaniu opatrunku okluzyjnego. Wskazaniami do użycia Elocomu są dermatoz typu łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.

Niepożądane działania przy stosowaniu leku Elocom

W przypadku leku Elocom jest wiele przeciwwskazań do jego stosowania, dlatego bardzo ważne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego w celu ich wykluczenia. W przeciwnym razie mogą wystąpić różne działania niepożądane. Absolutnym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku i dotyczy to zarówno substancji aktywnych, jak i pomocniczych. Nie należy stosować preparatu Elocom w przypadku trądziku różowatego ani pospolitego. Jeśli wystąpi zanik skóry, zapalenie wokół ust lub zakażenie bakteryjne, to również nie można przypisywać pacjentowi leku Elocom. Do przeciwwskazań zalicza się także kiłowe zmiany skórne, odczyny poszczepienne, świąd odbytu i narządów płciowych, owrzodzenia skórne, pieluszkowe zapalenie skóry. Nawet jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania leku Elocom, to w momencie wystąpienia objawów w postaci podrażnienia lub uczulenia należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.

Możliwe jest nawet wystąpienie zakażeń na skutek stosowania leku Elocom, co wymaga podawania leku o działaniu bakteryjnym lub antygrzybicznym. Trzeba też liczyć się z tym, że mogą pojawić się ogólnoustrojowe objawy niepożądane, ryzyko to wzrasta w przypadku nakładania leku na większe obszary skóry. Nie zaleca się stosować Elocomu na twarz, a jeśli zajdzie taka konieczność, to leczenie powinno trwać zaledwie parę dni. Nawet miejscowe stosowanie Elocomu może przyczynić się do zahamowania kory nadnerczy. W grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych są dzieci. U niektórych osób mogą wystąpić zakażenia skory, czyraki, zaburzenia czuciowe, nadmierne owłosienie, zmiany trądzikowe, odbarwienia, ból, zmiany zanikowe skóry i jej zapalenie.

Źródło: Recepta Online - Medyk Online

Artukył sponsorowany

Lista aktualności