Lista aktualności

Zaproszenia ślubne – najważniejsze informacje

12-04-2018

Jednym z największych wyzwań, czekających na osoby przygotowujące się do ślubu, jest zapraszanie gości. Trzeba sporządzić listę gości, wybrać wzór zaproszeń, wypełnić je… Dziś udzielimy wam kilka wskazówek, dzięki którym te zadania nie będą aż tak trudne!

Kogo wypada (a kogo nie) zaprosić na ślub?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia zapraszania jest przygotowanie listy gości. Reguła jest prosta: zapraszamy tych, na których nam zależy i chcemy, aby byli z nami w najważniejszym dniu. Nie musimy zapraszać nikogo, kogo sami nie chcemy na naszym ślubie. W wielu przypadkach jest to jednak wyzwanie dla naszej asertywności – bo przecież babci naprawdę zależy, żeby zaprosić jej siostrę…

Inną kwestią jest zapraszanie współpracowników. W pracy spędzamy sporo czasu, więc nic dziwnego, że powstają tam przyjazne relacje. Jeżeli chcecie zapraszać ich na swój ślub, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie. Jeśli jednak macie związane z tym mieszane uczucia, to najlepszym rozwiązaniem jest ustna informacja o miejscu i dacie uroczystości dla wszystkich współpracowników oraz zaproszenia na wesele dla pojedynczych osób.

Jeszcze innym problemem są rodziny z dziećmi. Nie wszyscy nowożeńcy życzą sobie obecności maluchów – i mają takie prawo. Jeśli i wy należycie do tej grupy, wystarczy na zaproszeniu wpisać jedynie imiona i nazwiska dorosłych (bez dopisków typu „bez rodziny”!). A najlepiej jest to powiedzieć również podczas spotkania na żywo, aby nie pozostawić wątpliwości.

Jak wybrać zaproszenia?

Wiecie już, kogo chcecie zaprosić – czas więc wybrać same zaproszenia. Dzień ślubu powinniście zapamiętać jako najpiękniejszy dzień życia, dlatego też taki powinien być każdy jego element. Dotyczy to też papeterii ślubnej, w tym zaproszeń.

Dziś oferta zaproszeń ślubnych jest tak bogata, że trudno się zdecydować: w stylu boho lub eko, kwadratowe lub tradycyjne prostokątne, z humorystycznym nadrukiem lub z kwiatowym motywem. Jeśli zdecydowaliście się na określony sposób dekoracji sali weselnej, to na pewno warto wybrać zaproszenia pasujące do klimatu całej uroczystości.

Jak wyliczyć liczbę zaproszeń?

Jeżeli mamy już gotową listę gości, podsumowujemy ją. Udało się ją zamknąć? To do wyniku dodajcie jeszcze 10% i taką liczbę zaproszeń zamówcie.

Dlaczego? Powodów jest kilka; przede wszystkim podczas wypełniania zaproszeń nietrudno jest o omyłkę – dlatego warto mieć zapasowe. Poza tym ktoś może nie potwierdzić przybycia, a na zwolnione miejsce możecie zaprosić gości z listy rezerwowej.

Jak wypisywać zaproszenia?

W czasie wypisywania zaproszeń trzeba naprawdę się skupić, żeby nie przekręcić nazwiska znajomych czy imienia cioci. Mimo że na co dzień zwracacie się do koleżanki „Olu”, może to być zarówno Olga, jak i Aleksandra – sprawdźcie wszystkie tego typu niuanse przed rozpoczęciem wypisywania!

Jeśli chodzi o samą formę zaproszenia, to może ona być oficjalna lub też nieco bardziej luźna – to zależy tylko od was i waszych upodobań. Ważne jest jednak, żeby zawrzeć wszystkie niezbędne informacje: imiona i nazwiska nowożeńców, imiona i nazwiska gości, datę ślubu, adres uroczystości oraz przyjęcia weselnego (o ile na nie zapraszacie).

Zanim wręczycie zaproszenie, upewnijcie się raz jeszcze, czy aby na pewno nie wkradła się literówka lub inny błąd!

Zdjęcia w tekście - zaproszenia z RozsądnePannyMłode.pl

Lista aktualności