Lista aktualności

Zabawa weselna w domu weselnym - wady i zalety

03-08-2017

Istnieje wiele lokalizacji, gdzie aktualnie można zorganizować wesele. Najpopularniejszymi są: hotele, restauracje wraz z ogrodami i parkami, a także – specjalnie zaprojektowane do organizacji dużych przyjęć - domy weselne. Koszt zabawy weselnej w domu weselnym jest konkurencyjny, w porównaniu z dwiema pierwszymi opcjami. Jakie inne zalety, a jakie wady ma organizacja wesela właśnie w takim miejscu?

Miejsce ma znaczenie

Miejsce, w którym odbędzie się zabawa weselna nie pozostaje bez znaczenia. Pary najczęściej szukają w lokalu elegancji, dobrej kuchni, zaplecza hotelowego, a także możliwości obsłużenia sporej imprezy, dobrego usytuowania i jeszcze lepszych cen. Wszystko zależy od tego, co, w ofercie lokalu, jest dla nas najważniejsze?

Każde z miejsc: czy to hotel, czy restauracja, czy dom weselny będzie mieć plusy i minusy, stąd, kluczem do właściwego wyboru jest określenie priorytetów młodej pary i znalezienie przez nią lokalizacji, która daje komfort, nie tylko nowożeńcom, ale również rodzinie i przyjaciołom. Gdzie najlepiej urządzić tradycyjne polskie wesela, podczas których serwuje się kilka dań ciepłych i alkohol, przygrywa zespół muzyczny z wodzirejem, prowadzącym podziękowania, krojenie tortu, rzucanie krawata i welonu, gry i zabawy?

Zalety i wady restauracji oraz hotelu

Przyjęcie weselne w restauracji będzie odpowiedzią na oczekiwania par z niewielkim budżetem, którym nie zależy na rozmachu. Często, restauracje mają małe, wydzielone miejsce o zabawy tanecznej, jednak jest ono bardzo ograniczone, więc na szaleństwa na parkiecie raczej nie ma co liczyć. Dlatego też, zabawa weselna w restauracji, to idealna opcja dla tych, którzy stawiają głównie na smaczną kuchnię oraz przyjacielsko-rodzinną, swobodną atmosferę. Można przyjęciu zadać szyku, wybierając bardziej ekskluzywną restaurację, jednak za elegancją i lepszym serwisem, w parze pójdzie również i wyższa cena.

Plus restauracji jest zwykle taki, że są one położone w centrum miejscowości lub w innych miejscach, do których bez trudu goście dotrą pieszo, samochodem, taksówką lub komunikacją miejską. Główne zmartwienie pary młodej to skonsultowanie menu na przyjęcie, wybór dogodnego terminu, ewentualnie koloru czy sposobu nakrycia stołów. Ze względu na nieskomplikowaną organizację, ta forma świętowania zyskuje na popularności. Zazwyczaj młodzi mają szerszy wybór: mogą zdecydować się na jedną z przynajmniej kilku restauracji, ulokowanych w danej miejscowości. Konkurencyjność sprawia, że restauracje wciąż wzbogacają ofertę i proponują młodym parom przystępniejszy cennik.

Jedyny problem, jaki może trapić nowożeńców, celebrujących ten wyjątkowy dzień w restauracji, to sprawa noclegu dla rodziny i przyjaciół. Często, restauracje nie oferują dodatkowych usług hotelowych. Kiedy liczba gości oczekujących przenocowania jest znaczna, lepiej od razu zdecydować się na hotel z usługą gastronomiczną.

Hotele z restauracją i salą bankietowa to już standard. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że pozwala oszczędzić czas i pieniądze, które państwo młodzi musieliby przeznaczyć na przewóz gości z restauracji do domów lub miejsca zakwaterowania na noc po przyjęciu. Bywa i tak, że młodzi wybierają hotel wyjątkowo ekskluzywny a dodatkowo ulokowany w centrum miasta. Wtedy, wszystkie wygody i odpowiedni standard zapewnia jedno miejsce, ale trzeba się liczyć z tym, że luksus kosztuje.

Hotele często organizują więcej niż jedno wesele jednego popołudnia/wieczora lub planują dwa, a nawet trzy wesela pod rząd w jeden weekend. Może to skutkować mieszaniem się gości i tłokiem w holach, łazienkach i innych wspólnych przestrzeniach.

W hotelu mogą przebywać również i inni goście hotelowi, niebędący gośćmi weselnymi, stąd ograniczona „intymność” uroczystości weselnej. Może to być sytuacja krępująca dla obydwu stron. Mówiąc o zaletach wesela w hotelu, trzeba wspomnieć, że najczęściej goście hotelowi będący także gośćmi odbywającego się w hotelu wesela, otrzymują pokój i inne usługi z rabatem.

Relaks przed weselem i regenerację po weselu, państwu młodym i gościom zapewnią estetyczne i przestronne wnętrza, klimatyzacja, SPA hotelowe, dodatkowe atrakcje, jak np. basen, kręgielnia, pole golfowe, wypożyczalnia rowerów, kijków do nornic walking.

Wady i zalety domu weselnego

W działaniu hoteli, organizacja wesel to tylko część z ich branżowej aktywności. Są jednak takie miejsca, których istnienie jest w całości dedykowane właśnie parom młodym i ich gościom. Miejscem idealnym na zabawę weselną jest dom weselny, który ma na wyposażeniu stosowne dekoracje, rozległy parkiet, oferuje także inne efekty specjalne, nastawione na potrzeby nowożeńców, m.in.: urządzenie do produkcji mgły lub chmury (do pierwszego tańca), kolorowe i zmienne oświetlenie, konfetti i inne.

Zabawa weselna w domu weselnym to idealne rozwiązanie dla par, które stawiają głownie na tradycję i huczność. Doświadczenie pracowników i rozległe kontakty w branży także są cennym atutem domu weselnego. Jednym słowem, dom weselny, jako biznes, został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o weselach, dlatego też, najpełniej przystosował do nich swoją ofertę, w tym przystępne ceny. Ogromny plus to duża, otwarta sala zapewniająca przestrzeń i na suto zastawione stoły, i na hulanki. Właściciele domów weselnych często służą klientom radą, przedstawiają różne propozycje, nakierowują, dzielą się pomysłami i rozwiązaniami.

Z reguły, nie widzą problemu, jeśli państwo młodzi chcą zaoszczędzić na niektórych usługach i np. samemu przybrać salę, udekorować stoły lub zapewnić swój catering. Pewną oszczędność dają także rabaty, jakie narzeczeni mogą uzyskać u firm partnerskich domu weselnego (kwiaciarnia, wynajem samochodu czy autokaru i in.). Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość negocjowania cen. Dom weselny to propozycja dla tych, którzy:
• Nie chcą wiele wydać
• Planują zaprosić wielu gości
• Chcą zorganizować tradycyjne polskie, huczne wesele z tańcami
• Szukają kompleksowej oferty: sala, catering, dekoracje
• Chcą wynająć tylko salę, a inne elementy zapewnić na własną rękę
• Nie mają potrzeby organizowania wesela w luksusowych i wysublimowanych wnętrzach, choć wśród domów weselnych standard jest różny.

I gdy o standardzie mowa, trzeba przyjrzeć się także potencjalnym wadom organizowania wesela w domu weselnym. Większość domów weselnych oferuje niewielką bazą noclegową, stąd konieczność załatwiania noclegów dla gości w innym miejscu, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem na transport.

Co prawda, domy weselne pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i nerwów przy organizacji każdego elementu ślubu i wesela, ale, z drugiej strony, trudno tutaj o ofertę spersonalizowaną i pobudzającą kreatywność, z fantazją – w końcu, domy weselne stawiają również na ilość obsłużonych przyjęć. Zdecydowanie, nie będzie to oferta dla par o wysokich wymaganiach, zorientowanych na wysmakowane detale, zaskakujące atrakcje, nietuzinkowe menu, oryginalne dekoracje.

Jak wybrać odpowiedni dom weselny?

Jeśli już jednak postanowiliście urządzić wasze przyjęcie w domu weselnym, warto odwiedzić kilka takich miejsc, aby mieć porównanie ofert. Taki przedweselny „rekonesans” powinien się koncentrować na skrupulatnym obejrzeniu całego lokalu, ze zwróceniem uwagi na styl jego urządzenia, zastane i proponowane dekoracje. Najczęstsze typy domów weselnych, to te: „nowoczesne” (proste, eleganckie meble, stonowane kolory, drewno, szkło, modna kolorystyka ścian), „pałacowe” (kolumny, złocenia, marmury, meble stylizowane na stare, słowem – przepych!) „bankietowe” (kokardy, długie obrusy, falbany, dywany, meble z obiciami).

Zastanówcie się, czy wy i wasi goście będziecie się czuli dobrze w takim wnętrzu. Ważny jest też układ pomieszczeń, przy czym, większość par preferuje jedną dużą salę, co ułatwia poruszanie się między stołami i przestrzenią do tańczenia, pozwala wodzirejowi skuteczniej prowadzić zabawę, wszystkim gościom umożliwia to także równomierne uczestnictwo w kolejnych etapach tradycyjnego wesela.  Jeśli nie pasują wam propozycje ozdób weselnych na stołach, możecie poprosić o inne rozwiązanie lub stoły przyozdobić sami. Zainteresowanie narzeczonych powinny też wzbudzić pozostałe pomieszczenia sali weselnej: hol, sanitariaty, kuchnia, szatnia, recepcja. Istotna jest czystość i świeżość miejsca.

Plusem na pewno będzie taras lub ogród przy lokalu – pozwolą nie tylko odetchnąć, spokojnie porozmawiać, ale będą też stanowiły dodatkową przestrzeń do zdjęć. Jeżeli jesteście zainteresowani noclegami dla gości lub spędzeniem nocy poślubnej w domu weselnym, warto zobaczyć i ocenić standard pokoi. Dłuższą chwilę powinniście przeznaczyć na rozmowę z właścicielem obiektu i dokładne ustalenie wynajęcia sali. Kluczowe sprawy do omówienia, to:
• co dokładnie obejmuje oferta – wynajem sali, dekoracje, catering, obsługę
• jakie konkretnie dekoracje są wliczone, czy właściciel doradzi nam miejsca, w których załatwimy sami dodatkowe elementy?
• propozycje menu i wliczenie do niego deserów, napojów i tortu weselnego,
• obsługa kelnerska – czy jest zapewniona?
•  gdy decydujecie się na wynajem samej wyłącznie sali, dowiedzmy się, kiedy możecie ją przystosowywać pod własne oczekiwania.
Pamiętajcie, żeby uważnie przeczytać umowę, zanim ją podpiszecie.

Ile kosztuje zabawa w domu weselnym

Cena wesela w domu weselnym jest jednym z głównych atutów takiej właśnie lokalizacji imprezy. Jak wspominaliśmy oferta domu weselnego może być kompleksowa lub częściowa, co sprawia, że para młoda może poczynić solidne oszczędności, planując wiele spraw sama.

Wiadomo, że większy i cieszący się lepszą renomą dom weselny będzie oczekiwał wyższej ceny „za talerzyk”. Wesele w domu weselnym to mniejszy wydatek o na osobę, gdy gości jest więcej. Cena „na głowę” gościa w domu weselnym waha się między 120 a 250 złotych. Samo wynajęcie sali to wydatek rzędu 1000-2000 złotych.

Napoje alkoholowe, barman na weselu czy tzw. wiejski stół, to z reguły dodatkowo płatne atrakcje. Domy weselne podają niekiedy maksymalną liczbę gości, jaka mogą podjąć na sali/przenocować. Warto to również mieć na uwadze, wybierając dom weselny na swoją uroczystość.

Lista aktualności