Lista aktualności

Ślub w plenerze – wyjdź poza ramy i nie daj się nudzie!

18-04-2019

Ślub w plenerze zyskuje na coraz większej popularności, ponieważ jego przebieg, a także wyjątkowy charakter można dostosować do wymagań Państwa Młodych. Trzeba się jednak liczyć z większą ilością formalności do załatwienia oraz dodatkowymi kosztami. Zdecydowanie częściej na zorganizowanie uroczystości w plenerze decydują się osoby biorące ślub cywilny, ponieważ w ten sposób mogą nadać mu romantycznego wydźwięku, omijając przy tym surowe ściany Urzędu Stanu Cywilnego.

Ślub w plenerze ma swój urok i dla wielu osób jest sposobem na wyrwanie się ze sztywnych ram, które przez lata były narzucane przyszłym małżonkom w kwestii organizacji tego wyjątkowego dnia. Narzeczeni muszą jednak liczyć się z tym, że wbrew pozorom takie rozwiązanie wcale nie jest tańsze. Ślub w plenerze, czy to cywilny czy kościelny wiąże się z dodatkowymi formalnościami oraz kosztami. Należy pamiętać, że zorganizowanie ślubu cywilnego w plenerze jest znacznie łatwiejsze niż ślubu kościelnego. Kodeks prawa kanonicznego zakłada wcześniejsze uzyskanie zezwolenia od biskupa, co wiąże się z długotrwałymi i zazwyczaj niełatwymi działaniami.

Piękna, słoneczna pogoda stanowi doskonałe dopełnienie ślubu w plenerze. Moda na organizowanie takich uroczystości przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań, jeśli chodzi o organizację ślubów. Również w Polsce ta forma zyskuje coraz większe grono zwolenników.

slub-cywilny-w-plenerze

Organizacja ślubu w plenerze

W zależności od miejsca organizacji ślubu w plenerze, jego koszty mogą być porównywalne z wynajęciem sali, a nawet być wyższe. Wszystko dlatego, że wliczona została cena wynajęcia namiotu i podłogi, a także wzięto pod uwagę możliwość przeniesienia imprezy pod dach, w przypadku załamania pogody.

Rynek lokali dostosowuje się do rosnących wymagań przyszłych małżonków, dlatego coraz częściej mogą oni wybierać z najróżniejszych możliwości organizacji ślubów w plenerze. Część z nich oferuje zawarcie związku małżeńskiego w pobliskim ogrodzie, a zabawę weselną na sali.

Ślub w plenerze może się odbyć również w zacisznym miejscu na łonie natury – na łące, w parku, na polanie. Wówczas małżonkowie powinni pomyśleć o wynajęciu specjalistycznej firmy, która zajmie się zagospodarowaniem otwartej przestrzeni – rozłoży namiot lub łuk weselny, a także drewnianą podłogę. Zadbają również o nagrzewnice, dzięki którym goście nie zmarzną, gdy zrobi się chłodniej. Trzeba jednak pamiętać o uzyskaniu zgody właściciela gruntu na wynajęcie go na czas zabawy.

Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ namioty weselne są wodoodporne – Państwo Młodzi nie muszą obawiać się deszczu, a w razie potrzeby można zamknąć boki namiotu, gdy deszcz zacina, by nie dostał się do środka.

Trzeba pamiętać również o tak prozaicznych rzeczach jak wypożyczenie stołów, krzeseł, a nawet obrusów i zastaw stołowych. Jeżeli ślub w plenerze odbywa się w pobliżu sali weselnej, można postarać się o wypożyczenie wszystkiego stamtąd. Najlepiej zapytać o to przy okazji zdobywania zgody właściciela lokalu na urządzenie ślubu na zewnątrz oraz ewentualne postawienie namiotu.

Natomiast jeżeli narzeczeni chcą zorganizować ślub w plenerze z dala od cywilizacji, muszą liczyć się z tym, że koszty związane chociażby z wynajęciem stołów i krzeseł mogą być znacznie wyższe, niż w przypadku uroczystości, odbywającej się w pobliżu sali weselnej.

Zorganizowanie ślubu w plenerze wiąże się z koniecznością posiadania dużej ilości wolnego miejsca, tak by zmieścił się odpowiednio duży namiot oraz cała obsługa. Zazwyczaj firmy cateringowe wymagają dostępu do przyłącza ciepłej i zimnej wody, jednak coraz rzadziej jest to konieczne, ponieważ stają się one samowystarczalne, dzięki dobrze wyposażonym samochodom.

Bardzo ważne, by odpowiednio wcześnie poinformować swoich gości o charakterze zabawy. Najlepiej jest umieścić taką informację na zaproszeniach, dzięki czemu osoby te będą mogły dostosować swój strój do panujących warunków.

Ślub w plenerze daje mnóstwo możliwości zorganizowania dodatkowych atrakcji. Zdecydowanie łatwiej o wprowadzenie menu grillowego, przygotowywanego na bieżąco, a także pokazu laserowego czy fajerwerków. Jest to też ułatwienie dla dzieci – mali goście swobodniej będą się czuć podczas zabaw na świeżym powietrzu – również tych przygotowanych przez animatora.

slub-koscielny-w-plenerze

Ślub kościelny w plenerze

Załatwienie wszystkich formalności, by móc zorganizować ślub kościelny w plenerze nie należy do najłatwiejszych. Podobna sytuacja dotyczy ślubu konkordatowego. W kodeksie prawa kanonicznego jest zapis, który mówi, że ślub kościelny nie może odbyć się w nieuświęconym miejscu.

Do uzyskania zgody mogą przyczynić się wyjątkowe okoliczności, jednak w dalszym ciągu bardzo rzadko zdarza się, by udzielono jej na zorganizowanie ślubu poza murami kościoła. Jeżeli determinacja narzeczonych jest tak duża, że są w stanie poświęcić mnóstwo czasu na załatwianie formalności, powinni udać się do biskupa. Po poznaniu powodu zmiany miejsca ślubu, zdecyduje czy jest on zasadny czy też nie.

Rozpatrzenie prośby może potrwać nawet rok i nie ma gwarancji jej pozytywnego rozpatrzenia. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem staje się przyjęcie związku małżeńskiego w niewielkiej kapliczce znajdującej się na w górach czy na polanie.

slub-w-plenerze-4

Ślub cywilny w plenerze

W przypadku ślubu cywilnego nie ma żadnych ograniczeń, co do miejsca, w którym związek małżeński może zostać zawarty. Musi być ono przede wszystkim bezpieczne dla wszystkich – również dla urzędnika.

Jeszcze do niedawna, bo do 2015 roku, ślub cywilny można było zorganizować poza urzędem, jedynie w ściśle określonych sytuacjach, które wiązały się z długotrwałą chorobą lub pobytem w szpitalu. Oczywiście zdarzało się, że urzędnicy wyrażali zgodę na udzielenie ślubu w plenerze, jednak na pozytywne rozpatrzenie prośby trzeba było bardzo długo czekać.

Obecnie ślub cywilny może odbyć się w niemal każdym miejscu, które zapewnia powagę sytuacji i nie zakłóca wzniosłości ceremonii. Bardzo ważne jest, by miejsce to było dla wszystkich bezpieczne.

Niestety, osoby, które chcą wziąć ślub cywilny w plenerze muszą być przygotowane na wyższe koszty związane z organizacją oraz formalnościami. Opłata urzędowa wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia, które w III kwartale 2018 roku wynosiło 4 580,20 zł. Jednak wiele urzędów przyjęło stałą kwotę za ślub w plenerze, która wynosi 1000 zł.

Co zostało wliczone w opłatę za ślub cywilny w plenerze?

  • opłata za paterę na obrączki i jej konserwacje,
  • wynagrodzenie dla zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego,
  • opłaty za insygnia z wizerunkiem orła,
  • opłaty za strój urzędnika, udzielającego ślubu, a także opłaty za fryzjera, akcesoria odzieżowe oraz konserwację odzieży,
  • koszty dojazdu na miejsce uroczystości.

slub-w-plenerze-5

O czym trzeba pamiętać przed organizacją ślubu w plenerze?

Jeżeli ślub odbywa się tradycyjnie w kościele lub w urzędzie, wiele rzeczy znajduje się w standardowym wyposażeniu, dlatego narzeczeni nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele oczywistych elementów muszą wypożyczyć przed ślubem w plenerze.

Najczęściej pomijanymi, a niezbędnymi rzeczami do wzięcia ślubu w plenerze, są:

  • krzesła dla Pary Młodej i świadków,
  • miejsce do powieszenia krzyża, jeżeli jest to ślub kościelny,
  • klęczniki – w przypadku ślubu kościelnego,
  • stół, na którym zostaną złożone podpisy młodych małżonków,
  • miejsce do podwieszenia godła, jeżeli jest to ślub cywilny.

Nie zapominajmy o dekoracjach – bardzo ważne są kwiaty, wazony, altana lub łuk weselny, a także dywan, które dodają uroku tej uroczystości.

Narzeczeni często zapominają, że mogą wybrać ślub humanistyczny. Nie ograniczają go żadne sztywne reguły, co do miejsca organizacji, ponieważ jest to ceremonia świecka, którą prowadzi celebrans, czyli mistrz ceremonii. Zawarty w ten sposób związek małżeński nie ma żadnej mocy prawnej, dlatego narzeczeni najczęściej decydują się na wzięcie ślubu kościelnego lub cywilnego, a następnie zorganizowanie ceremonii humanistycznej w plenerze. Ten rodzaj ślubu ma jeszcze jedną, ogromną zaletę – małżonkowie mają wpływ na jego przebieg, a także na same przysięgi, które zarówno w przypadku ceremonii kościelnej, jak i cywilnej, nie mogą być modyfikowane.

Przed ślubem zadbaj o siebie!

Bez względu na rodzaj ślubu, jaki mamy zamiar wziąć, bardzo ważny jest wygląd Państwa Młodych. Mowa tu nie tylko o strojach, ale także kondycji cery, która wpływa na samopoczucie i pewność siebie. Wypoczęta Panna Młoda to promienna Panna Młoda, dlatego w natłoku przedślubnych obowiązków warto znaleźć chwilę na zadbanie o siebie.

Na kilka miesięcy przed wyznaczoną datą ślubu można zacząć odwiedzać gabinety kosmetyczne, w których w profesjonalny sposób nasza skóra zostanie oczyszczona, a drobne zmarszczki zniwelowane. Wiele zabiegów wymaga kilkukrotnego powtórzenia dla uzyskania satysfakcjonujących efektów. Po zakończeniu całej serii skóra będzie dokładnie oczyszczona, promienna i wygładzona.

Pielęgnacja skóry nie musi ograniczać się jedynie do wizyt w gabinetach kosmetycznych. Aby uzyskać jak najlepsze efekty raz w tygodniu można urządzać sobie domowe SPA, podczas którego skóra zostanie oczyszczona, złuszczona oraz odżywiona.

Domową pielęgnację należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia cery za pomocą płynu micelarnego lub żelu do mycia twarzy. Kiedy skóra jest już czysta można przejść do jej złuszczania za pomocą peelingów. W przypadku skóry trądzikowej, wrażliwej i naczynkowej konieczne jest używanie peelingów enzymatycznych, które zależnie od rodzaju, charakteryzują się delikatniejszym działaniem oraz nie roznoszą bakterii po całej twarzy. Jest to szczególnie ważne w przypadku widocznych krostek, które mogłyby ulec uszkodzeniu podczas wykonywania peelingu mechanicznego.

O znaczeniu peelingu enzymatycznego dla naszej skóry przeczytasz tutaj.

Po wykonaniu peelingu warto nałożyć na skórę twarzy maskę dostosowaną do jej potrzeb. Na cerę suchą zbawienny wpływ będzie miał preparat nawilżający i odżywczy, na zanieczyszczoną – ściągający, oczyszczający lub antybakteryjny. Maseczki do twarzy Ziaja znajdziesz tu.

Kiedy maska zostanie już zmyta, należy pamiętać o nałożeniu na skórę twarzy odpowiedniego kremu. Domowe zabiegi, które zostaną wykonane raz lub dwa razy w tygodniu, pozwolą zachować młody, promienny oraz zdrowy wygląd skóry.

Podsumowanie

Ślub w plenerze jest coraz częściej wybieraną możliwością, ponieważ młodzi ludzie od pewnego czasu chętniej decydują się na ślub cywilny, który łatwo jest zorganizować poza murami urzędu, w odróżnieniu od ceremonii kościelnej. Daje to większe możliwości wyrwania się ze sztywnych, obowiązujących reguł, dotyczących organizacji ślubów.

Artykuł sponsorowany

Lista aktualności